Το ΤΕΙ Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης (τότε ΤΕΙ Καβάλας) συμμετείχε με 5 εκπαιδευτικούς, 1 διοικητικό υπάλληλο και 7 φοιτητές στις εργασίες της 14ης Euroweek, του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημιακού Δικτύου Prime Networking, που διεξήχθη στο University of Girona της Ισπανίας από 14 μέχρι και 19 Απριλίου 2008. Την αποστολή συνόδευαν ο Υπέυθυνος του Prime Networking Αναπλ. Καθηγητής Δημήτριος Μαδυτινός και ο Διευθυντής της ΣΔΟ, Καθηγητής Κωνσταντίνος Τερζίδης.

Σκοπός της συμμετοχής ήταν η ανάπτυξη και παρουσίαση εργασιών σε συνεργασία με εκπαιδευτικά Ιδρύματα από άλλες Ευρωπαϊκές χώρες όπως Πορτογαλία, Αυστρία, Ισπανία, Γαλλία, Λετονία, Τσεχία, Βέλγιο, Λιθουανία και Γερμανία.

Οι ομάδες εργασίας σχηματίσθηκαν τον Οκτώβριο 2007 (στη γενική συνέλευση του Prime Networking που διεξήχθη στις Βρυξέλλες και το ΤΕΙ εκπροσωπήθηκε από τον υπέυθυνο του δικτύου Δημήτρη Μαδυτινό). Από τον Νοέμβριο του 2007 άρχισαν οι επαφές και συνεργασίες με τα συνεργαζόμενα Ιδρύματα και οι εργασίες  ολοκληρώθηκαν και παρουσιάστηκαν στη διάρκεια της Euroweek, από 14 μέχρι και 19 Απριλίου 2008 στην Girona της Ισπανίας.

Η συμμετοχή της αποστολής του ΤΕΙ στέφθηκε από απόλυτη επιτυχία. Ήταν το μόνο εκπαιδευτικό ίδρυμα από τα 18 συμμετέχοντα που τα μέλη του απέσπασαν τις περισσότερες διακρίσεις.

Συγκεκριμένα, η ομάδα με θέμα Corporate Social Responsibility - Utopia or Real Opportunity (με υπεύθυνο τον Αναπλ. Καθηγητή κο Αθανάσιο Μανδήλα, τη φοιτήτρια Δέσποινα Καλτσίδου και σπουδαστές από την Πορτογαλία και Βέλγιο) απέσπασε το πρώτο βραβείο.

Η ομάδα με θέμα Innovation in fast food services (με υπεύθυνο τον Αναπλ. Καθηγητή κο Ευστάθιο Δημητριάδη, τη φοιτήτρια Κιουλτσιτσέκογλου Βασιλική και σπουδαστές από την Ισπανία και τηυ Γαλλία) απέσπασε το τρίτο βραβείο.

Η δε ομάδα με θέμα Corporate Governance as an Innovative Management (με υπεύθυνο καθηγητή τον κο Αναγνώστη Κηπουρό, τις σπουδάστριες Καραντάνη Κατερίνα, Λάσκα Μαλβίνα και σπουδαστές από την Τσεχία και Γερμανία) απέσπασε τη διάκριση της καλύτερης προώθησης και διαφήμισης της εργασίας, μια αξιολόγηση που έγινε από τα μέλη του Εμπορικού επιμελητηρίου της Girona.

ΤΕΙ ΑΜΘ

www.teiemt.gr

info@teiemt.gr

ΤΜΗΜΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ