Για μια ακόμη χρονιά, το ΤΕΙ Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης (τότε ΤΕΙ Καβάλας) συμμετείχε με 5 εκπαιδευτικούς, τον Γενικό Γραμματέα του καθώς και με 10 φοιτητές στις εργασίες της 15ης Euroweek, του Ευρωπαϊκού Διαπανεπιστημιακού Δικτύου Prime Networking, που διεξήχθη στο Mikkeli University of Applied Sciences της Φινλανδίας από 20 μέχρι και 25 Απριλίου 2009. Την αποστολή οργάνωσε και συνόδευσε ο Υπεύθυνος του Prime Networking Αναπλ. Καθηγητής Δημήτριος Μαδυτινός καθώς και ο Διευθυντής της ΣΔΟ Καθηγητής Κωνσταντίνος Τερζίδης.

Σκοπός της συμμετοχής ήταν η ανάπτυξη και παρουσίαση εργασιών σε συνεργασία με εκπαιδευτικά Ιδρύματα από άλλες Ευρωπαϊκές χώρες όπως Αυστρία, Ολλανδία,  Πορτογαλία, Ισπανία, Γαλλία, Βέλγιο και Γερμανία.

Οι ομάδες εργασιών σχηματίσθηκαν τον Νοέμβριο 2008 και από τον Δεκέμβριο του 2008 άρχισαν οι επαφές και συνεργασίες με τα συνεργαζόμενα Ιδρύματα. Υπήρχε συνεχής συνεργασία με τους εποπτεύοντες καθηγητές καθώς και εβδομαδιαία συνάντηση με τον Υπέυθυνο του Prime Networking για το ΤΕΙ Δημήτρη Μαδυτινό, για εποπτεία, καθοδήγηση και συντονισμό. Οι εργασίες  ολοκληρώθηκαν και παρουσιάσθηκαν στη διάρκεια της Euroweek από 20 μέχρι και 25 Απριλίου 2009 στο Mikkeli της Φινλανδίας.

Η συμμετοχή της αποστολής του ΤΕΙ στέφθηκε από απόλυτη επιτυχία. Ήταν το μόνο εκπαιδευτικό Ίδρυμα από τα 19 συμμετέχοντα που συμμετείχε σε τέσσερα (4) βραβεία από τα επτά (7) συνολικά που απονεμήθηκαν, ανάμεσα στα 28 συνολικά projects που παρουσιάσθηκαν.

Συγκεκριμένα συμμετείχαμε στα βραβεία ως ακολούθως: Η εργασία με θέμα TASIS: Highlight your sound (Φοιτητής: Παναγιώτης Παπαδήμας - τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών) πήρε το πρώτο βραβείο συνολικής αξιολόγησης και το δεύτερο βραβείο επιστημονικού περιεχομένου της εργασίας, ενώ η εργασία Tourism and Environment - An Interactive Relationship (Φοιτήτριες: Αναστασία Μπέλα και Ειρήνη Καραθάνου, Τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων) πήρε το δεύτερο βραβείο συνολικής αξιολόγησης και το πρώτο βραβείο επιστημονικού περιεχομένου της εργασίας.

Συμμετείχαμε δηλαδή στα δύο πρώτα βραβεία κάθε κατηγορίας, ενώ κανένα άλλο εκπαιδευτικό Ίδρυμα από τα συμμετέχοντα δεν έφθασε στις δύο συνολικά διακρίσεις.

Για τον παραπάνω λόγο το ΤΕΙ ΑΜΘ αναδείχθηκε πρώτο μεταξύ των 19 εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων από 18 χώρες που συμμετείχαν στις εργασίες του συνεδρίου.

ΤΕΙ ΑΜΘ

www.teiemt.gr

info@teiemt.gr

ΤΜΗΜΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ